5+1 tip, jak žít ekologičtěji a nezbláznit se z toho

V poslední době se začínám čím dál víc zajímat o ekologii. Stále častěji na tohle téma narážím mezi trendy na internetu a za to jsem nesmírně ráda, protože jak už to tak bývá, když něco takového propaguje například nějaký vlivný youtuber, což se poslední dobou stává, zamyslí se nad tím třeba i malé děti, které na něj častokrát dají jako ovečky na svého pasáčka. A když bude tohle téma nové generaci už odmalička vrtat hlavou, je to dobrá známka pro budoucnost naší planety.

person wearing silver colored ring touching green leaf
Photo by Lisa Fotios on Pexels.com

Jsou však i lidé, které takové propagace mohou odradit. Sociální sítě jsou plné všelijakých rad a vychytávek, které si každý mnohdy nemůže dovolit. Také se stává, že když někdo něco takového podporuje a sdílí se světem, jakmile udělá jeden drobný „přestupek“, vyvolá to ohromné halo, zatímco jiní lidé tyto věci dělají běžně.
Často totiž zapomínáme na to, že ne vše lze dělat na 100%. Že každá drobnost, každý pokus o pomoc se počítá. A proto jsem vypsala pár jednoduchých tipů, jak žít trochu ekologičtěji  a přitom se až tak nenadřít, neprásknout se přes kapsu a nepřijít o pohodlí.

 1. NEVYTVÁŘEJTE ZBYTEČNÝ ODPAD
  Možná jste jako první bod čekali „třiďte odpad“, jednoduše ale platí, že pokud odpad nevznikne, nebude ani co třídit. Nakonec díky tomu přes původní možné obavy naopak ušetříte.
  – naučte se od sebe rozeznávat slova chci a potřebuji
  – pokud potřebujete oblečení, nestyďte se zavítat do sekáče
  – upřednostněte prostředky určené pro vícero použití namísto jednorázových (dobíjecí baterie, látkové kapesníky, vlastní nádobí na festivalech, apod.)
 2. NAKUPUJTE DO VLASTNÍ TAŠKY
  O plátěných taškách ví asi každý a kde kdo v nich už nějaký ten pátek nosí nákup. Banány se už lidé také posupně učí nosit bez sáčku (doteď nechápu logiku ovoce v obalech)… ale co takové pečivo? To přeci neopláchnete…
  Já jsem to vyřešila pytlíkem „RE-SACK“, díky kterému už jednorázově použitelné plastové sáčky vůbec nepotřebuji.
 3. VYRÁBĚJTE SI VLASTNÍ KOSMETICKÉ PRODUKTY
  Internet je plný úžasných návodů na výrobu vlastních kosmetických produktů (a i já takové výrobě plánuji do budoucna věnovat nejeden článek), případně jsou samozřejmě obchody s produkty šetrnějšími k přírodě, které balí do lépe rozložitelných obalů a některé obaly nepoužívají vůbec (LUSH)!
  Věděli jste například, jak jednoduché je vyrobit si vlastní zubní pastu?
 4. POUŽÍVEJTE MENSTRUAČNÍ KALÍŠEK
  Musím se přiznat, že s menstruačním kalíškem nemám zkušenosti a když jsem o něm slyšela poprvé, při pomyšlení na to, že bych jej někdy mohla používat, jsem se trochu zděsila. Když jsem si o něm ale něco víc načetla, uvědomila jsem si, že jeho používání by bylo kladem jak pro životní prostředí, tak pro mé tělo i peněženku, tudíž jej do budoucna rozhodně plánuji vyzkoušet.
  Jeden menstruační kalíšek má životnost 10 let.
  Zde se můžete podívat na zajímavé porovnání s vložkou a tamponem.
 5. ŠETŘETE VODOU
  Tak schválně, kdo nechává téct vodu při čištění zubů nebo mytí nádobí? Často si ani neuvědomujeme, jak zbytečně plýtváme vodou. Zkuste se při každém puštění kohoutku zamyslet, soustředit se na to, aby vody teklo skutečně jen tolik, kolik je potřeba. I když si jen vaříte čaj! 🙂
 6. VYUŽIJTE SLUNCE 
  Vyměňte sušičku za sušák na sluníčku a žárovky za sluneční světlo. Místo topení se běžte vyhřát pod sluneční paprsky. Využijte slunce v maximální možné míře.

Hlavně se z toho všeho nepodělat!
Hezký den,
Via

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s